(+389) 46 231 385 | 072 225 070 Охрид
(+389) 47 223 038 | 071 352 602 Битола
Search
Претсобја кои го подобруваат вашиот дом

Претсобја кои го подобруваат вашиот дом!

Претсобја кои го подобруваат вашиот дом! Широк асортиман на мебел за претсобје ве чека во салоните за мебел Гир – Риг кои ќе ви помогнат да го задржите редот во куќата. Меѓу парчињата мебел кои ќе ги најдете во Гир – Риг се комоди, закачалки, огледала, полици, чевларници и плакари. Чевларниците се совршени за да ги држите чевлите подалеку од видното поле, додека плакарот е идеален за уредно чување на јакни и палтиња. Во нашите салони, нудиме мебел за вашиот ходник во различни стилови и од различни материјали, за да можете да ги изберете додатоците кои најдобро ќе прилегаат на просторот. Претсобјето е првиот простор во кој влегуваме по пристигнувањето во домот и во кој гостите го создаваат првиот впечаток. Сегашниот начин на живот диктира брзо темпо, збиен распоред и бројни обврски, па често имаме недостаток на време. Поради оваа причина, важно е ходникот да биде што е можно посреден и организиран, бидејќи така полесно и побрзо ќе најдете чевли, чадор или јакна во плакарот. Со избирање на вистинскиот мебел, погрижете се вашиот ходник да биде визуелно пријатен и уреден, такашто нема да губите дополнително време. Се прашувате како да го преуредите или испланирате реновирањето на претсобјата? Основните елементи на претсобјето се закачалка, огледало, комода/табуретка со перница, чевларник, плакар. Плакари за претсобје Плакарите се клучен дел од мебелот во претсобјето. Тие се наменети за чување јакни, шалови, ракавици и чевли. Доколку се соочувате со недостаток на простор, логично е да размислите за гардеробер со лизгачки врати, што овозможува поголема длабочина од класичниот гардеробер. Мора да обезбедите најмалку 80cm за секое крило, за да може лесно и едноставно да се отвора. Табуретки Ако претсобјето има доволно простор, табуретката е повеќе од добродојдена. За поголеми простори, изберете табуретка/клупа која истовремено ќе служи и за седење. Дополнителната функција за складирање е само предност! Огледала Огледалото дава изглед на поширок и поголем простор. Правилниот избор на огледала обезбедува подобра функционалност на просторот, а во исто време служи и како декоративен елемент. За да внесете природна светлина во просторијата, поставете го така да природната светлина продира во огледалото, исто така да огледалото го фати одсјајот на прозорот.  
Совети како најдобро да ја искористите дневната соба

Совети како најдобро да ја искористите дневната соба

Дневната соба е простор во кој може да се направи многу и може да се прилагоди на активностите од типот на: играње со деца, филмски или сериски маратони, како и дружење со гостите. Но како да постапите во случај кога просторот е помал? Делот околу гарнитурата и телевизорот не мора да биде преполна со работи за да ја опслужи вашата цел. Во продолжение прочитајте неколку совети како најдобро да ја искористите дневната соба: Бидете тактични со клуб масата Дури и кога немате многу простор на располагање, можете да направите добар избор на мебел за вашата дневна соба да изгледа поголема. Изберете клуб маса од Happy House која е пониска и ќе изгледа како да имате повеќе простор до таванот. Иако нема да помислите на тоа, но и големите теписи може да ви помогнат вашиот простор да изгледа поотворено, а подот позаштитен. Освен правилно избран мебел додавањето на уметнички дела на ѕидовите и полиците ќе дадат дополнителен шмек на целиот дом. Изберете витрина која ви дава простор да комбинирате Кога го уредувате дневниот простор потребно е да обратите големо внимание на дизајнирање на просторот околу телевизорот затоа што после работниот ден сите сакаат да се изрелаксираат со квалитетна телевизиска програма или Netflix. Доколку се одлучите вашиот телевизор да го поставите на ТВ комода, важно е таа да биде подолга од должината на телевизорот и да може да ја сокрие целата опрема која доаѓа со него. Таква комода која ќе одговара на различни димензии телевизори е ТВ АРТУР, а одличен избор е и ТВ АМСТЕРДАМ. Овие комоди имаат голема површина и може да послужат за поставување декорации и други омилени сувенири кои имаат посебно значење за вас. Доколку не сакате акцентот да биде само на телевизорот и да истакнете други детали од вашата дневна соба, тогаш може да изберете комплет витрини како што се моделите ДИВА, ЛОРД, ПАРМА ИЛИ ЛАНА. Разбијте го традиционалниот распоред Кога влегуваме во дневната соба, сите веќе имаме некакви очекувања, каде што треба да стои. Тоа е така, бидејќи нивниот основен концепт е унифициран низ годините. Меѓутоа, кај отворениот простор, има место да се прекршат тие „правила“. На пример, може да поставите биро во вдлабнатината во ѕидот. Можете да направите шанк или на друг начин да ја одделите кујната од трпезаријата и остатокот од дневната соба или да оставите ќоше околу фотелјата и другите декоративни елементи. Прегледајте ја нашата онлајн продавница и со помош на нашите совети како најдобро да ја искористите дневната соба изберете мебел со кој ќе го извлечете максимумот од вашиот простор.

Парчиња мебел кои треба да ги имате во вашиот дом

За да направите преуредување на вашиот дом и да ги најдете соодветните парчиња мебел кои треба да ги имате во вашиот дом посетете ги продавниците на Гир Риг во Охрид или Битола или изберете мебел преку веб страницата. Без разлика на типот на домот што го имате или стилот што ќе го изберете за внатрешен дизајн, постојат некои елементи кои никогаш не се менуваат. Некои парчиња мебел се задолжителни предмети и секој дом треба да ги има.
 1. Тросед
Нема ништо толку релаксирачко како комфорот во вашата дневна соба. Троседите се задолжителни за овој простор и совршен додаток за одмор и релаксација на крајот од денот. Без разлика на тоа каков тросед преферирате, важно е да изберете таков што ќе одговара на вашите потреби и вашиот животен стил на најдобар можен начин.
 1. Трпезариска маса
Трпезариската маса е место за собирање и дружење со најблиските во многу домови. Таа е една од најважните парчиња мебел која нуди флексибилност. Вашата трпезариска маса е веројатно еден од најкористените и најценетите предмети за мебел во целата куќа.
 1. Клуб маса
Иако можеби не е основно парче мебел за дома, клуб масите се многу практични и одличен додаток на секоја дневна соба. Пијте го утринското кафе, прочитајте книга, забавувајте се со гостите и најверојатно ќе ја цените нејзината функционалност.
 1. Удобен кревет
Ако вашиот сегашен кревет е стар и истрошен, одлично време е да купите нешто ново. Одредете каква големина треба да биде вашиот нов кревет врз основа на големината на вашата спална соба. Нов кревет е прекрасен начин да создадете удобен и пријатен простор.
 1. Фотелја
Убавата фотелја нуди неверојатна удобност и естетска вредност за вашиот дом. Иако не се толку наменски како троседот, фотелјите се одличен додаток во вашата дневна соба.
 1. Биро
Бироата се разновидни парчиња мебел што можат да се користат како работни простории и за складирање. Доаѓаат во многу различни стилови и конфигурации во зависност од намената. Ако работите од дома или вашето дете учи од далечина, убаво биро е уште едно задолжително парче мебел.
 1. Полица за книги
Дури и ако немате многу книги, овој мебел лесно може да стане омилено парче. Изберете библиотека која има многу полици за да можете да ги прикажете вашите омилени предмети. Полиците за книги се фантастично парче мебел за секој дом, главно затоа што можете лесно да ги промените работите со едноставно преуредување на она што е на полицата.

Како да изберете соодветна боја за вашиот мебел?

Ништо не може да биде толку одлично како украсувањето на вашето живеалиште од соништата со палета на бои по ваш избор. Но, тоа може да биде заморно и предизвикувачко. Каде да започнете и која боја да ja изберете? Можеби неодамна сте се преселиле, или пак сте донеле одлука за реновирање на вашите простории? Имате нова сјајна соба пред вас, а можностите се бескрајни? Кога ќе се соочите со огромен празен простор, може да биде тешко да се знае точно од каде да се започне. БОЈАТА НА МЕБЕЛОТ Е ЛИЧНА Прво, важно е да размислите како бојата влијае на вашите чувства. Личната удобност треба да биде ваш приоритет кога ја барате вистинската боја за вашата спална соба. Иако постојат некои научни корелации (како што е жолтото што прави да се чувствувате позитивно и надежно, или синото што ве прави да се чувствувате смирени и спокојни), постојат и лични причини за избор на бојата. Можеби сте ја сакале тиркизната боја од вашето детство. Личната удобност секогаш треба да го надмине трендот. Ако навистина се борите да го идентификувате стилот на вашиот дом, земете превид:  Кон кои бои гравитирате секојдневно? Дали сте авантурист? Земете ги при срце овие знаци додека размислувате како да ја изберете бојата на мебелот. Кога се обидувате да сфатите како да изберете модерен плочест мебел за вашиот простор за живеење, можеби ќе бидете во искушение да направите вистинска одлука.  Ако сметате дека гравитирате кон навистина силни, светли бои за вашите столчиња и троседи, лесно е да се одлучите за некоја посветла и живописна нијанса. ВИЗУЕЛНАТА ПРИВЛЕЧНОСТ Е ВАЖНА Изборот на бојата на мебелот треба да биде визуелно привлечен за вашиот дом и да го подобри неговиот целокупен изглед. Заедно со смирувачките бои на ѕидовите, бојата на мебелот треба да се надополни со внатрешноста. Освен бојата, не заборавајте го факторот на удобност при изборот на квалитетен мебел од Гир Риг. КОРЕЛАЦИЈА НА СВЕТЛИНАТА И БОЈАТА Количината на светлина што ја добива вашата соба ќе одреди колку светли или пригушени ќе изгледаат избраните парчиња. Пред да започнете да донесувате некои важни одлуки, погледнете како функционира природната светлина во вашата соба. Ако вашата соба е природно светла цел ден, имате можност да си играте со повеќе светли бои. Сонцето го комплиментира нивниот интензитет и ја зголемува нивната живост. Алтернативно, ако вашата соба е изложена на сонце само наутро или доцна попладне, можеби ќе сакате да го прифатите тоа и да изберете потемна нијанса. При избор на бојата на мебелот, потпирајте се на вашиот личен стил. Земете пример од бојата на вашата облека која ја обожавате и размислете за влијанието што светлината ќе го има врз вашиот простор. Се работи и за малку забава. „Верувајте им на вашите инстинкти; тие имаат тенденција да ве гледаат правилно“. – Софи Елис-Бекстор.

7 совети за избор на најдобар кревет

Спалната соба е место каде можете да се опуштите и да ги почувствувате придобивките од здрав сон. Една третина од животот поминуваме во сон. Затоа е важен изборот на најдобар тип на кревет. Изборот на несоодветен кревет може да доведе до болки во мускулите, искривување на ‘рбетот и  недостаток на сон. Неколку совети кои ќе ви помогнат во изборот на најдобар кревет:
 1. Посетете продавница за кревети
За да бидете сигурни дека го избирате најдобриот тип на кревет, едноставно не е доволно само да го гледате креветот на телевизија или интернет. Посетата на продавница ви овозможува да испробате различни стилови, форми и дизајни за да се осигурате дека ќе најдете добар кревет. За вистински избор на кревет посетете го најблискиот изложбен салон на Гир Риг со локација во Охрид или Битола.
 1. Размислете за големината на собата
Секогаш треба да се земе предвид вкупната големина на спалната соба. Ако спалната соба е премногу мала, масивен кревет нема да биде соодветен избор. За поголем комфор во спалната соба, потребно е да имате доволно простор околу вашиот кревет.
 1. Искористете го максимумот од просторот со креветите за складирање
Ако немате простор за голема гардероба или не знаете каде да ги ставите резервните чаршафи, тогаш размислете за отомански кревет. Ова се најдобриот тип на кревети за оние со мали соби, бидејќи даваат многу дополнителен простор за складирање на вашите работи на лесен и удобен начин.
 1. Погрижете се изборот на кревет да нуди комфор
Ако сакате стилски кревет кој нуди комфор и додава дополнителен шарм на собата, изберете метални, тапацирани или дрвени наслони со дизајни по ваш избор.
 1. Изберете кревет кој е добар за вашиот ‘рбет
Креветите со пружини и летви се најдобриот тип на кревети за поддршка на грбот. И секогаш запомнете, добриот кревет треба да ги исполнува условите за големина, облик и специфичните потреби кои одговараат на потрошувачот. Ако често се соочуваате со болки во грбот, тогаш изберете кревет кој одговара на потребите и спијте во поза што е удобна за вас.
 1. Изберете душек соодветен на вашиот кревет
Никогаш не купувајте кревет без да размислите за душекот. Пролетните душеци се идеални за кревети со пружини, додека душеците од пена се соодветни за креветите со летви. Онаму каде што е можно, треба да купите нов кревет и нов душек во исто време, бидејќи новиот душек на стар кревет нема да трае толку долго како на нов.
 1. Го добивате она за што плаќате
Најдобриот кревет за вас не е секогаш најскапиот, но веројатно не е ниту најевтиниот. Евтиниот кревет можеби изгледа во ред, но нема да ви ја даде потребната поддршка за добар сон. Внимавајте дека пониската цена може да ја намали и вашата удобност.
Back to Top